Każdy kto bierze pod uwagę korzystanie z biopaliw zastanawiał się nad pytaniem: czym się różni brykiet od pelletu i jakie paliwo jest bardziej opłacalne?

Zarówno pellet, jak i brykiet wytwarzane są z biomasy np. trocin i wiórów drzewnych czy słomy. Zasadnicza różnica dotyczy wielkości i kształtów. Pellet to granulat w formie pałeczek o średnicy do 25 mm – najbardziej rozpowszechnione mają wielkość 8 mm. Brykiet może mieć kształt kostki, walca lub krążka i jego średnica wynosi od 40 do 80 mm. Wielkość i kształt obu biopaliw determinuje też ich zastosowanie. Otóż pellet idealnie nadaje się do spalania w specjalnie do tego celu przeznaczonych kotłach z podajnikiem automatycznym. Natomiast brykiet można spalać w każdym kotle przeznaczonym do spalania węgla czy drzewa. Brykiet jest też bardzo wygodnym paliwem idealnie nadającym się do kominków. Dzięki odpowiednim kształtom bez większego trudu można go odpowiednio ułożyć w palenisku. 

Wybór paliwa pociąga za sobą zakup kotła. Kocioł zgazowujący z automatycznym podajnikiem jest dużo droższy od standardowego kotła wielopaliwowego. Ale komfort i wygoda z posiadania takiego kotła jest nieporównywalnie większa. Wystarczy zasypać podajnik granulatem i przez kilka dni można zapomnieć o ogrzewaniu.

Podsumowując, pellet i brykiet to biopaliwa – są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Które paliwo wybrać- to zależy od naszych potrzeb i preferencji.