Na rynku paliw ekologicznych brykiet drzewny cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma powodu, by się takiej sytuacji dziwić – brykiet drzewny jest wygodnym w użyciu ekologicznym i wydajnym paliwem.  Niemniej wybierając, jaki brykiet kominkowy kupić, warto nie kierować się tylko ceną jego zakupu, ale także (tak jak zresztą w przypadku innych paliw) jakością.

Zapewne więc drogi czytelniku zadajesz sobie pytanie: co wpływa na jakość brykietu drzewnego? Poniżej prezentujemy kilka czynników, które mają zasadniczy wpływ na energetyczność brykietów.

 

Ciepły domek ogrzany brykietem

Na jakość brykietu niezaprzeczalnie ma wpływ surowiec, z jakiego został on wyprodukowany. Każdy, kto ogrzewał dom drewnem, bardzo dobrze wie, że jest ogromna różnica w paleniu drewnem sosnowym, a brzozowym, bukowym, grabowym czy dębowym. Im bowiem drzewo gęstsze, cięższe, tym lepsza jest jego kaloryczność. Cechy te mają bezpośrednie przełożenie na wydajność brykietu, który został z danego drzewa wyprodukowany. Do pozostałych bardzo ważnych cech brykietu, które należy brać pod uwagę wybierając paliwo są: wilgotność, zawartość popiołu, wartość opałowa oraz ciepło spalania.