Dostawa na terenie Warszawy i okolic

20 lutego 2017 Michał Brykiet, Ogólne, Pellet Tagi: , , , 0 Comments

Przypominamy, że zamówiony u nas brykiet lub pellet można odebrać osobiście w naszym magazynie:

ul. Kosmowska 55

05-083 Borzęcin Duży

Gorąco zachęcamy do wcześniejszego kontaktu pod numerem telefonu 510 – 260 – 728.

Zamówiony towar dowozimy na terenie Warszawy oraz w promieniu 100 km od magazynu. Za dowóz pobierana jest opłata 1zł / kilometr liczone w jedną stronę dla zamówień powyżej 200 zł. Większość zamówień jesteśmy w stanie zrealizować w 24h.

Dowóz do 100 km oznacza, że możemy dowieźć zamówiony brykiet/pellet nawet do takich miejscowości i ich okolic jak: Skierniewice, Żyrardów, Mińsk Mazowiecki, Węgrów, Wyszków, Półtusk, Płońsk, Kutno a nawet Łódź lub Radom!

Pomagamy w rozładunku dowiezionego towaru do najbliższego zadaszonego miejsca!

 

Stan zanieczyszczenia powietrza w Warszawie

20 września 2016 Michał Ogólne Tagi: , , , 0 Comments

W naszym kraju oraz wielu innych, powietrze od lat jest zanieczyszczane. Jakość powietrza jest bardzo zła, zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa. O tym, jak bardzo jest źle, świadczy chociażby fakt, że w grudniu 2015 roku Komisja Europejska pozwała Polskę za nieprzestrzeganie norm unijnych dotyczących emisji szkodliwych pyłów i gazów do atmosfery.

Chociaż, według niedawnych danych WHO Warszawy nie ma na liście najbardziej zanieczyszczonych miast, to jednak w zestawieniu sporządzonym samodzielnie na podstawie raportu WHO Warszawa jest już na piątym miejscu.

Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z głównych przyczyn chorób układu oddechowego i układu krążenia. Jak wygląda w tej sytuacji, stan zdrowia mieszkańców Warszawy? Otóż rocznie, w Warszawie, na nowotwory płuc umiera 350 osób, a około 1800 leczy się na choroby układu krążenia i oddechowego (raport Wojskowego Instytutu Medycznego i Politechniki Warszawskiej). Te dane mówią więc same za siebie.

Ale skąd bierze się tak duże zanieczyszczenie powietrza? Głównie pochodzi ono z dymu z pieców opalanych węglem oraz spalin samochodowych. W Warszawie poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi określanymi wskaźnikiem PM10 oraz PM2,5 jest od lat przekraczany. Wskaźnik PM2,5 określa zanieczyszczenia pochodzące z samochodów i według norm powinien wynosić do 25 mikrometrów na metr sześcienny. Niestety zdarza się, że w Warszawie ten wskaźnik dochodzi aż do 180 mikrometrów. Natomiast Wskaźnik PM10 dotyczy zanieczyszczeń pyłowych, pochodzących z kominów.

Co roku w Warszawie dokonuje się także Rocznej Oceny Jakości Powietrza. Zawiera się w niej dane dotyczące między innymi, imisji pyłu PM10. I tak na przykład, jeśli chodzi o dane za rok 2014, to dopuszczalne stężenie PM10 było przekraczane w różnych dzielnicach Warszawy kilkadziesiąt, do nawet 101 razy (Wilanów). Przy czym normy pozwalają na przekroczenie dopuszczonego poziomu pyłu tylko przez 35 dni w roku.

Co w takim razie możemy zrobić, by powietrze w Warszawie było czystsze? Przede wszystkim zwiększać swoją świadomość na temat źródeł tych zanieczyszczeń i w związku z tym wprowadzać zmiany. Trzeba jak najbardziej ograniczać palenie węglem w kotłach centralnego ogrzewania i zastępować je zdrowszymi dla środowiska rodzajami paliw. Unowocześnianie swoich kotłowni oraz wyposażanie nowych domów w kotły przystosowane do spalania paliw produkowanych z biomasy, takich jak np. pellet, może wpłynąć korzystnie na jakość naszego powietrza w przyszłości.

Jak prawidłowo palić pelletem?

28 lipca 2016 Michał Bez kategorii Tagi: , , , 0 Comments

Ponieważ świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska naturalnego wzrasta, buduje się coraz bardziej energooszczędne domy. Z tego względu także, rezygnujemy z opalania naszych domów węglem, a w zamian szukamy ekologicznych paliw do ogrzewania naszych domów.

pellets-432097_640

Jednym z takich ekologicznych paliw jest pellet. Pellet, to suchy granulat, pochodzenia roślinnego. Do wyprodukowania go używa się odpadów drzewnych, trocin lub drewna z upraw energetycznych. (Uwaga: na tej stronie dostępny w sprzedaży, jest tylko brykiet i pellet dębowy). W procesie spalania pelletu wytwarza się tyle samo dwutlenku węgla, ile roślina wykorzystuje w czasie swojego wzrostu, dzięki czemu zostaje zachowana równowaga ekologiczna. Poza tym, spalanie pelletu, jest znacznie czystsze niż spalanie węgla, ponieważ nie wytwarzają się szkodliwe związki siarki i do atmosfery dostaje się znacznie mniej pyłu. Dym z komina, podczas procesu palenia będzie więc prawie niewidoczny. Minimalna ilość popiołu (około 4kg z 1 tony), który można też zużyć jako nawóz mineralny, sprawia, że nie ma praktycznie żadnych, stałych odpadów. Właśnie dlatego, ludzie, którzy chcą żyć bardziej, w zgodzie z naturą, wybierają do swoich nowych domów system ogrzewania pelletem.

O czym jednak należy pamiętać, by nasz pellet spalał się w prawidłowy sposób? Przede wszystkim zacznijmy od kupna odpowiedniego kotła. Zwykły kocioł na węgiel, nie będzie się do tego nadawał. Koniecznie wybierzmy kocioł ze specjalnym zbiornikiem na pellet oraz podajnikiem. Niektóre z takich kotłów mają także automatyczne zapalarki, co bardzo ułatwia prawidłowe spalanie pelletu. Poza tym, taki kocioł można zaprogramować i wtedy nie będziemy musieli codziennie do niego zaglądać. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy chcemy gdzieś wyjechać na parę dni.

Kolejna sprawa, to odpowiednie zaprojektowania kotłowni. Bardzo ważne, by był tam stały dopływ świeżego powietrza. Zapewni nam go dobra wentylacja z kanałem prowadzącym na zewnątrz kotłowni. Aby maksymalnie wykorzystać moc grzewczą pelletu, kotły wyposaża się w kanały z tzw. wtórnym powietrzem. Dzięki temu rozwiązaniu, gaz który wytwarza się z pelletu ulega całkowitemu spaleniu.

Gdy decydujemy się na ogrzewanie pelletem, musimy także wziąć pod uwagę fakt, że kotły pelletowe są bardzo wydajne i w związku z tym, również komin nie może mieć przekroju tak dużego, jak w wypadku spalania węgla. Mogłoby to spowodować wydmuchanie płomienia i zgaszenie go wskutek zbyt dużego ciągu.

Jeśli weźmiemy te wszystkie rzeczy pod uwagę, to na pewno będziemy zadowoleni ze swojego wyboru. Ogrzewanie domu pelletem, okaże się znacznie łatwiejsze, niż sobie wyobrażaliśmy.

PALIWA Z BIOMASY

21 marca 2016 Michał Bez kategorii Tagi: , , , 0 Comments

W związku z tym, że coraz częściej słyszymy o problemie zanieczyszczenia powietrza – w szczególności w dużych miastach tj. Warszawa – władze państwowe zastanawiają się, jak temu zaradzić. Dużo mówi się ostatnio o nowelizacji ustawy OZE (Odnawialne Źródła Energii). Chodzi o to, by do roku 2020 roku Polska systematycznie zwiększała pozyskiwanie energii z wiatru, wody oraz energii geotermalnej. Co więcej, planuje się zakazy palenia węglem w domach prywatnych, a zamiast tego proponuje się wykorzystywanie do ogrzewania domów, biogazu i paliw z biomasy.

W pierwszej kolejności dostosować instalacje CO do nowych paliw będą musieli mieszkańcy dużych miast, w szczególności tych z największym stężeniem zanieczyszczeń w powietrzu, takich jak Warszawa czy Kraków.

Najprostszym rozwiązaniem byłaby wymiana kotłów węglowych, na kotły przystosowane do spalania brykietu, pelletu i innych paliw uzyskanych właśnie z biomasy.

Co to jest biomasa?

Zalicza się do niej to, czym ludzie ogrzewali domy już od wieków, czyli między innymi drewno, gałęzie, suche liście i kora drzew. Spalanie tego typu materiałów, jest znacznie mniej szkodliwe dla atmosfery niż spalanie węgla. Dwutlenek węgla wydzielony w trakcie spalania biomasy jest równy dwutlenkowi węgla zużytemu przez daną roślinę w ciągu swojego wzrostu. Bilans wychodzi więc na zero.

Brykiet i pellet – czyste paliwo

W dobie dzisiejszej nikt z nas nie będzie jednak zbierał chrustu w lesie, by ogrzać swój dom. Na szczęście w Polsce coraz szybciej rozwija się uprawa roślin energetycznych, potrzebnych do produkcji biomasy, a także przemysł przetwarzający biomasę na brykiet, pellet i inne tego rodzaju paliwa. Do produkcji takich ekologicznych paliw zużywa się także odpady drzewne, słomę, i trociny.

Paliwa kopalne, takie jak powszechnie stosowany w Polsce węgiel powoli, powoli się wyczerpują. Poza spalanie ich powoduje duże zanieczyszczenia atmosfery. Biomasa natomiast stanowi największe źródło energii odnawialnej i produkty z niej są w pełni ekologiczne. Będąc tego świadomym, możemy mieć duży wkład w to, by przyszłe pokolenia oddychały czystszym powietrzem. W związku z tym warto już teraz przestawić się na ogrzewanie domu mniej szkodliwymi paliwami, takimi jak brykiet lub pellet. Ponieważ jest to czysty produkt, nasza kotłownia nie będzie czarna i brudna. Odpadów też będzie znacznie mniej, ponieważ popiołu zostaje zaledwie garstka. (1 tona pelletu = około 4 kg popiołu). Poza tym popiół drzewny można wykorzystać jako naturalny nawóz mineralny.

Czym palić w kominku? Drewno czy brykiet?

16 grudnia 2015 Michał Brykiet Tagi: , , 0 Comments

Kominek to nie tylko ciepło, to także komfort, elegancja i nastrój. Z tych względów wielu inwestorów decyduje się na zamontowanie kominka w salonie. Aby jednak cieszyć się wszelkimi urokami posiadania kominka, trzeba dokonać mądrego wyboru w kwestii opału. Czym można palić w kominku? Jak wypada porównanie drewna z brykietem kominkowym?

Zarówno drewno, jak i brykiet są ekonomicznym oraz ekologicznym opałem. Mają zerową emisję dwutlenku węgla.

 

kominek

 

Zalety drewna

Drewno jest chętnie stosowanym opałem do kominka. Idealnie do tego celu nadaje się drewno drzew liściastych, czyli dębu, buku, jesionu, brzozy, a także drzew owocowych. Drewno z takich drzew cechuje się dużą kalorycznością. Chociaż drzewo iglaste ma większą wartość opałową, to raczej nie stosuje się go jako opału kominkowego. Zawiera bowiem dużą ilość żywicy, która podczas spalania zanieczyszcza kominek i przewody kominowe – powstaje przy tym dużo sadzy i dymu, co nie jest komfortowe. Dobrze jest wybierać twarde drewno, które daje więcej ciepła, czyli bukowe lub dębowe.

Drewno kominkowe musi być dobrze wysuszone – jego wilgotność powinna wynosić od 14-15%. Palenie wilgotnym drewnem jest nieekonomiczne, a także zanieczyszcza komin.

 

Zalety brykietu

Brykiet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem pozostałości po obróbce drzewa, czyli trociny, ścinki itd. Przy wytwarzaniu brykietu nie stosuje się żadnych środków spajających, a więc podczas jego spalania nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Jest to w 100% ekologiczne paliwo. Wilgotność brykietu wynosi 5-7%, co zdecydowanie przewyższa parametry wilgotnościowe drewna. Powyższe dane pokazują, że brykiet ma większą wartość opałową niż drewno – jest bardziej wydajny i wytwarza więcej ciepła. Oczywiście, aby cieszyć się zaletami brykietu trzeba kupować opał wysokiej jakości. Liczy się także sposób palenia – znacząco różni się od sposobu palenia drewna. Brykietu nie dokładamy podczas palenia w kominku. Palenisko zapakowujemy jednorazowo i pozwalamy, by brykiet stopniowo się spalał. Przy odpowiedniej technice układania kostek w palenisku oraz właściwej ilości powietrza dostarczanej przy spalaniu, brykiet może palić się ponad 12 godzin, a nawet dobę. Brykiet spala się praktycznie w całości, co oznacza, że jest bardzo wydajny oraz w wyniku jego spalania powstaje znikoma ilość popiołu.

Podsumowując: brykiet jest bardziej wygodnym i wydajniejszym paliwem niż drewno. Świetnym rozwiązaniem może się okazać palenie brykietem z odrobiną drewna.

Pellet – czym jest, dlaczego opłaca się go stosować

17 sierpnia 2015 Michał Pellet, Produkcja Tagi: , , , , 0 Comments

Wysokie temperatury od dłuższego czasu nas nie opuszczają. Jednak już niedługo przyjdzie jesień i będziemy zmuszeni uruchomić swoje kotłownie. Teraz jest więc najwyższa pora, na sprawdzenie ich stanu i ewentualne remonty. Jeśli chodzi o te drugie- to czy warto wymieniać kocioł gazowy na kocioł zasilany pelletem? Czym charakteryzuje się to paliwo? Jak się je wytwarza?

READ MORE

Ogrzewanie pelletem- czy to się opłaca?

16 kwietnia 2015 Michał Pellet Tagi: , , , 0 Comments

Coraz więcej słyszymy o ekologicznych i odnawialnych źródłach energii. Firmy produkujące kotły prześcigają się w sloganach reklamowych, zachwalając kotły na biomasę. Ale czy biomasa- w tym pellet i brykiet, tak naprawdę są opłacalne?

Rozważania należało by zacząć od tego czym w ogóle są pellety. Mówiąc najprościej pellety to brykiety lepszej jakości. Pellety wykonane są z trocin, które uprzednio są czyszczone z zanieczyszczeń. Po wyczyszczeniu są suszone, następnie znów nawilżane i pod wysokim ciśnieniem- wyższym niż w przypadku brykietów, przeciskane przez matryce formujące.

Ile w takim razie kosztuje kilogram pelletu? W sklepie dobry brykiet.pl za 950kg pelletu zapłacimy 850zł czyli jak łatwo obliczyć koszt kilograma tego paliwa to ok 0,88zł. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie wartość kaloryczna jednego kilograma pelletu to ok 19MJ lub inaczej mówiąc 5kWh. Zatem koszt wytworzenia 10kWh energii przy wykorzystaniu Pelletu to w przybliżeniu to 1,70zł.

A jak to wygląda w przypadku oleju opałowego? Litr oleju dostarcza tyle samo energii co 2 kg pelletu. W województwie mazowieckim litr oleju opałowego to koszt ok 3,07zł. ( dane stąd http://www.olej-opalowy.pl/?symbol=cena.htm ). Rachunek ekonomiczny jest prosty- ogrzewając dom pelletem oszczędzamy ok 45% na kilogramie biomasy.

Ale cena-chociaż bardzo przekonująca, nie jest jedyną zaletą pelletu- korzystając z takiej biomasy przyczyniamy się do jak najpełniejszego wykorzystania drewna. A co za tym idzie do ochrony lasów bo przecież trociny z którym wykonywany jest pellet to nic innego jak efekt uboczny obróbki drewna.

Nieprawdą jest, że opalanie domu pelletem jest uciążliwe. Na rynku mamy szeroki wybór kotłów opalanych biomasą z podajnikami, które same wedle potrzeb regulują ilość spalanego materiału.

W Polsce zainteresowanie takim sposobem ogrzewania domów rośnie z roku na rok. To bardzo pokrzepiające bo pokazuje, że świadomość ekologiczna naszych rodaków rośnie dzięki czemu możemy żyć w przyjemniejszym i przede wszystkim czystszym otoczeniu.

Brykiet brykietowi nierówny

23 marca 2015 Michał Bez kategorii 0 Comments

Na rynku paliw ekologicznych brykiet drzewny cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma powodu, by się takiej sytuacji dziwić – brykiet drzewny jest wygodnym w użyciu ekologicznym i wydajnym paliwem.  Niemniej wybierając, jaki brykiet kominkowy kupić, warto nie kierować się tylko ceną jego zakupu, ale także (tak jak zresztą w przypadku innych paliw) jakością.

READ MORE

Jak powstaje brykiet lub pellet?

25 listopada 2014 Michał Bez kategorii 0 Comments

Przez lata badań i prób wypracowano skuteczne metody przetwarzania odpadków pochodzenia drzewnego rozmaitego pochodzenia na brykiet. Technologie te nazywa się brykietowaniem. Istnieje wiele metod pozyskiwania brykietu drzewnego. W zależności od zastosowanych maszyn oraz przetwarzanych surowców można uzyskać brykiet o rozmaitych właściwościach decydujących o ich zastosowaniu – w kotłach średniej i dużej mocy lub w tradycyjnych kominkach, czy kotłach mających zastosowanie w ogrzewaniu domów jednorodzinnych.

Niezależnie od zastosowanych metod prasowania proces brykietowania można podzielić na następujące etapy:

  • Suszenie

Odpadki przerabiane na brykiet charakteryzują się na ogół dużym zawilgoceniem. Aby więc produkowany brykiet charakteryzował się wysokimi parametrami, niezbędne jest wysuszenie pierwotnych surowców tak by ich wilgotność mieściła się w granicach 8% – 15%. Dzięki temu brykiet osiąga większą temperaturę spalania niż tradycyjne polana drewna.

  • Rozrdabnianie

Niezbędny etap przekształcania rozmaitych odpadków na jednolitą masę, która może zostać poddana obróbce.

  • Brykietowanie

Zasadnicza część procesu polegająca na prasowaniu surowca rozmaitymi metodami. Brykiet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin, wiór czy zrębków. Co bardzo istotne nie stosuje się przy tym żadnych substancji wiążących. W zależności od technologii, maszyny produkujące brykiet można podzielić na: brykieciarki stemplowe hydrauliczne, korbowodowe, rotacyjne, pierścieniowe oraz ślimakowe.

  • Kondycjonowanie
  • Porcjowanie

Najczęściej brykiet pakowany jest w worki 10 kf, 20kg lub 50 kg.

Pellet i brykiet na Targach w Bydgoszczy

28 października 2014 admin Brykiet, Pellet 0 Comments

W dniach od 16 do 18 czerwca 2015 roku odbędą się 12 Międzynarodowe Targi Urządzeń, Technologii do Wytwarzania i Zastosowania Pelletu i Brykietu „PELLETS-EXPO & BRYKIET-EXPO” w Bydgoszczy.

Szczegółowy plan imprezy nie jest jeszcze znany, ale na stronie Centrum Targowego Pomorza i Kujaw można już przeczytać o planach na przyszły rok. Program Targów będzie obejmował konferencje, warsztaty i seminaria, które będą miały na celu ukazanie jak wykorzystanie innowacyjnych urządzeń i systemów grzewczych wpływa na środowisko i budżet domowy. Jak czytamy na wyżej wspomnianej stronie: „Jednym ze sposobów zagospodarowania odpadów leśnych, poprodukcyjnych, jak i z rolnictwa jest produkcja pelet i brykietów. Są one coraz chętniej wykorzystywane przez instytucje oraz indywidualnych odbiorców. W domowych gospodarstwach nastawionych na proekologiczny styl życia możliwe jest łączenie różnych źródeł energii.” Targi będą także dotyczyć rolnictwa i jego udziału w energetyce odnawialnej.

W tym samym czasie odbędą się także 2 Międzynarodowe Targi Produkcji i Energetycznego Wykorzystania Biogazu „BIOGAZ-EXPO”. Podczas Targów zostaną zaprezentowane różne urządzenia do spalania biomasy.

Jak tylko poznamy szczegóły programu zamieścimy te informacje na blogu.