Wysokie temperatury od dłuższego czasu nas nie opuszczają. Jednak już niedługo przyjdzie jesień i będziemy zmuszeni uruchomić swoje kotłownie. Teraz jest więc najwyższa pora, na sprawdzenie ich stanu i ewentualne remonty. Jeśli chodzi o te drugie- to czy warto wymieniać kocioł gazowy na kocioł zasilany pelletem? Czym charakteryzuje się to paliwo? Jak się je wytwarza?
Kocioł gazowy ma zasadniczo sporo niezaprzeczalnych zalet. Wśród nich można wymienić między innymi komfort użytkowania, wynikający z braku konieczności dokładania paliwa do kotła, a w dalszej kolejności czystość użytkowania. Dodatkowym atutem ogrzewania gazowego jest także fakt, że nie musimy martwić się o to, czy w kotłowni mamy wystarczającą ilość paliwa. Ogrzewanie takie więc może wydawać się „miłe, lekkie i przyjemne”. Czy warto więc podczas remontu wymieniać tak zasilany kocioł na model zasilany paliwem stałym np. takim jak pellet? Warto i to z kilku względów.
Jeden z nich, aspekt ekonomiczny został dość szeroko omówiony w artykule: „Ogrzewanie pelletem- czy to się opłaca”. Przypomnijmy: ogrzewając dom pelletem zyskujemy prawie 50% oszczędności w skali roku. Ale czy oprócz sfery ekonomicznej, paliwo to ma jeszcze jakieś zalety? Tak. Można tutaj wspomnieć chociażby o wydajności energetycznej. Ktoś mógłby zapytać: „skoro już mam mieć kocioł na paliwo stałe, to dlaczego nie opalać np. drewnem? Przecież to też ekologiczne rozwiązanie.” Owszem, ale to właśnie pellety mają większą wydajność energetyczną w porównaniu z tą samą ilością spalonego drewna. Oznacza to, że z tej samej ilości pelletu można wytworzyć więcej energii niż z drewna. Ponadto pellet jest wygodniejszy w składowaniu i zajmuje o połowę mniej miejsca od drewna. Poza tym pellet wykonywany jest ze zrębków drewna czyli odpadów. Można więc powiedzieć, ze paliwo to jest nie tylko ekologiczne ale także pozwala na wykorzystanie drewna w 100%, razem odpadami, np. po produkcji desek czy ich szlifowaniu.
A co z użytkowaniem, czy nie nastręcza ono dodatkowych trudności? Ani trochę. Nowoczesne kotły grzewcze na paliwo stałe wyposażone są w podajniki umożliwiające wygodne podawanie paliwa. Dzięki temu użytkowanie ich jest tak samo wygodne jak kotły zasilane gazem. Podajnik do pieca może być usytuowany w niedalekim sąsiedztwie kotła albo w pewnej odległości. Istnieje możliwość usytuowania go także poza domem. W tym wypadku paliwo jest podawane do kotła pneumatycznie.
Co ciekawe pellet można także użyć do opalania kominków. Jednak nie każdy model może stawić czoło takiemu opałowi. Konieczne jest wyposażenie takiego kominka w zbiornik na pellety, dozownik oraz podajnik.
Ale czym dokładnie charakteryzuje się takie paliwo i jak się je wytwarza?
Jak już wspomnieliśmy, pellety to paliwo wykonywane ze zrębków drewna powstających najczęściej w tartakach czy stolarniach. Odpady te są sprasowywane za pomocą odpowiednio skonstruowanych maszyn, dzięki czemu bardzo duża ich ilość zostaje „upakowana” w stosunkowo małej objętości. Pellety drzewne są najpopularniejsze aczkolwiek możliwe jest wykonanie ich także np. z kory lub ze słomy a także innych roślin energetycznych. Takie granulki są czyste, estetyczne i – w przypadku tych wykonanych z odpadów drewnianych- mają przyjemny zapach drewna.
O czym warto pamiętać podczas użytkowania pellety? W przypadku takiego paliwa, istotne jest jego składowanie nie tylko przed zakupem ale i po. Powinno się go przechowywać w pomieszczeniu, w którym nie występują nadmierne ilości wilgoci. Może to być kotłownia, piwnica, garaż czy inne suche pomieszczenie. Przetrzymywanie takiego paliwa na świeżym powietrzu powoduje, że absorbuje on bardzo duże ilości wody. Powoduje to pęcznienie pelletu przez co nie nadaje się on już jako paliwo opałowe. Paliwo takie może być dostarczane na dwa sposoby- albo poprzez cysternę wypełnioną pelletem albo w workach. Pierwsze rozwiązanie ma rację bytu tylko w przypadku, kiedy mamy duży zasobnik, w którym możemy przetrzymywać opał. Inaczej może się ono rozsypać i zaabsorbować wilgoć. Wygodniejszym rozwiązaniem w ogrzewaniu domów jednorodzinnych jest zakup pelletu w workach. Takie paczki są wygodniejsze w przechowywaniu, bardziej estetyczne i pozwalają na łatwiejszą ocenę ilości paliwa jakie mamy w zapasie.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie pelletu. Otóż w przeciwieństwie do innych paliw podczas jego spalania generowane są niewielkie ilości popiołu. Jest to szczególnie istotne dla osób mieszkających na terenie dużych miast np. takich jak Warszawa. Jeśli ktoś nie ma swojego kompostu to za wywóz popiołu musi dodatkowo płacić. Dlatego im mniej go produkujemy, tym nasze koszty utrzymania domu maleją.
Podsumowując- ogrzewanie pelletem to bardzo dobry trend na rynku ogrzewnictwa. Niesie za sobą szereg zalet- przez ekonomiczne do ekologicznych. Dlatego przy następnej wymianie ogrzewania warto zastanowić się właśnie nad takim rozwiązaniem.