Ponieważ świadomość społeczeństwa na temat ochrony środowiska naturalnego wzrasta, buduje się coraz bardziej energooszczędne domy. Z tego względu także, rezygnujemy z opalania naszych domów węglem, a w zamian szukamy ekologicznych paliw do ogrzewania naszych domów.
Jednym z takich ekologicznych paliw jest pellet. Pellet, to suchy granulat, pochodzenia roślinnego. Do wyprodukowania go używa się odpadów drzewnych, trocin lub drewna z upraw energetycznych. (Uwaga: na tej stronie dostępny w sprzedaży, jest tylko brykiet i pellet dębowy). W procesie spalania pelletu wytwarza się tyle samo dwutlenku węgla, ile roślina wykorzystuje w czasie swojego wzrostu, dzięki czemu zostaje zachowana równowaga ekologiczna. Poza tym, spalanie pelletu, jest znacznie czystsze niż spalanie węgla, ponieważ nie wytwarzają się szkodliwe związki siarki i do atmosfery dostaje się znacznie mniej pyłu. Dym z komina, podczas procesu palenia będzie więc prawie niewidoczny. Minimalna ilość popiołu (około 4kg z 1 tony), który można też zużyć jako nawóz mineralny, sprawia, że nie ma praktycznie żadnych, stałych odpadów. Właśnie dlatego, ludzie, którzy chcą żyć bardziej, w zgodzie z naturą, wybierają do swoich nowych domów system ogrzewania pelletem.
O czym jednak należy pamiętać, by nasz pellet spalał się w prawidłowy sposób? Przede wszystkim zacznijmy od kupna odpowiedniego kotła. Zwykły kocioł na węgiel, nie będzie się do tego nadawał. Koniecznie wybierzmy kocioł ze specjalnym zbiornikiem na pellet oraz podajnikiem. Niektóre z takich kotłów mają także automatyczne zapalarki, co bardzo ułatwia prawidłowe spalanie pelletu. Poza tym, taki kocioł można zaprogramować i wtedy nie będziemy musieli codziennie do niego zaglądać. Jest to wygodne, zwłaszcza gdy chcemy gdzieś wyjechać na parę dni.
Kolejna sprawa, to odpowiednie zaprojektowania kotłowni. Bardzo ważne, by był tam stały dopływ świeżego powietrza. Zapewni nam go dobra wentylacja z kanałem prowadzącym na zewnątrz kotłowni. Aby maksymalnie wykorzystać moc grzewczą pelletu, kotły wyposaża się w kanały z tzw. wtórnym powietrzem. Dzięki temu rozwiązaniu, gaz który wytwarza się z pelletu ulega całkowitemu spaleniu.
Gdy decydujemy się na ogrzewanie pelletem, musimy także wziąć pod uwagę fakt, że kotły pelletowe są bardzo wydajne i w związku z tym, również komin nie może mieć przekroju tak dużego, jak w wypadku spalania węgla. Mogłoby to spowodować wydmuchanie płomienia i zgaszenie go wskutek zbyt dużego ciągu.
Jeśli weźmiemy te wszystkie rzeczy pod uwagę, to na pewno będziemy zadowoleni ze swojego wyboru. Ogrzewanie domu pelletem, okaże się znacznie łatwiejsze, niż sobie wyobrażaliśmy.