Kominek to nie tylko ciepło, to także komfort, elegancja i nastrój. Z tych względów wielu inwestorów decyduje się na zamontowanie kominka w salonie. Aby jednak cieszyć się wszelkimi urokami posiadania kominka, trzeba dokonać mądrego wyboru w kwestii opału. Czym można palić w kominku? Jak wypada porównanie drewna z brykietem kominkowym?

Zarówno drewno, jak i brykiet są ekonomicznym oraz ekologicznym opałem. Mają zerową emisję dwutlenku węgla.

 

Zalety drewna

Drewno jest chętnie stosowanym opałem do kominka. Idealnie do tego celu nadaje się drewno drzew liściastych, czyli dębu, buku, jesionu, brzozy, a także drzew owocowych. Drewno z takich drzew cechuje się dużą kalorycznością. Chociaż drzewo iglaste ma większą wartość opałową, to raczej nie stosuje się go jako opału kominkowego. Zawiera bowiem dużą ilość żywicy, która podczas spalania zanieczyszcza kominek i przewody kominowe – powstaje przy tym dużo sadzy i dymu, co nie jest komfortowe. Dobrze jest wybierać twarde drewno, które daje więcej ciepła, czyli bukowe lub dębowe.

Drewno kominkowe musi być dobrze wysuszone – jego wilgotność powinna wynosić od 14-15%. Palenie wilgotnym drewnem jest nieekonomiczne, a także zanieczyszcza komin.

 

Zalety brykietu

Brykiet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem pozostałości po obróbce drzewa, czyli trociny, ścinki itd. Przy wytwarzaniu brykietu nie stosuje się żadnych środków spajających, a więc podczas jego spalania nie wytwarzają się żadne szkodliwe substancje. Jest to w 100% ekologiczne paliwo. Wilgotność brykietu wynosi 5-7%, co zdecydowanie przewyższa parametry wilgotnościowe drewna. Powyższe dane pokazują, że brykiet ma większą wartość opałową niż drewno – jest bardziej wydajny i wytwarza więcej ciepła. Oczywiście, aby cieszyć się zaletami brykietu trzeba kupować opał wysokiej jakości. Liczy się także sposób palenia – znacząco różni się od sposobu palenia drewna. Brykietu nie dokładamy podczas palenia w kominku. Palenisko zapakowujemy jednorazowo i pozwalamy, by brykiet stopniowo się spalał. Przy odpowiedniej technice układania kostek w palenisku oraz właściwej ilości powietrza dostarczanej przy spalaniu, brykiet może palić się ponad 12 godzin, a nawet dobę. Brykiet spala się praktycznie w całości, co oznacza, że jest bardzo wydajny oraz w wyniku jego spalania powstaje znikoma ilość popiołu.

Podsumowując: brykiet jest bardziej wygodnym i wydajniejszym paliwem niż drewno. Świetnym rozwiązaniem może się okazać palenie brykietem z odrobiną drewna.