Przez lata badań i prób wypracowano skuteczne metody przetwarzania odpadków pochodzenia drzewnego rozmaitego pochodzenia na brykiet. Technologie te nazywa się brykietowaniem. Istnieje wiele metod pozyskiwania brykietu drzewnego. W zależności od zastosowanych maszyn oraz przetwarzanych surowców można uzyskać brykiet o rozmaitych właściwościach decydujących o ich zastosowaniu – w kotłach średniej i dużej mocy lub w tradycyjnych kominkach, czy kotłach mających zastosowanie w ogrzewaniu domów jednorodzinnych.

Niezależnie od zastosowanych metod prasowania proces brykietowania można podzielić na następujące etapy:

Suszenie

Odpadki przerabiane na brykiet charakteryzują się na ogół dużym zawilgoceniem. Aby więc produkowany brykiet charakteryzował się wysokimi parametrami, niezbędne jest wysuszenie pierwotnych surowców tak by ich wilgotność mieściła się w granicach 8% – 15%. Dzięki temu brykiet osiąga większą temperaturę spalania niż tradycyjne polana drewna.

Rozrdabnianie

Niezbędny etap przekształcania rozmaitych odpadków na jednolitą masę, która może zostać poddana obróbce.

Brykietowanie

Zasadnicza część procesu polegająca na prasowaniu surowca rozmaitymi metodami. Brykiet powstaje ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem trocin, wiór czy zrębków. Co bardzo istotne nie stosuje się przy tym żadnych substancji wiążących. W zależności od technologii, maszyny produkujące brykiet można podzielić na: brykieciarki stemplowe hydrauliczne, korbowodowe, rotacyjne, pierścieniowe oraz ślimakowe.

Kondycjonowanie

Porcjowanie

Najczęściej brykiet pakowany jest w worki 10 kg, 20 kg lub 50 kg.