Coraz więcej słyszymy o ekologicznych i odnawialnych źródłach energii. Firmy produkujące kotły prześcigają się w sloganach reklamowych, zachwalając kotły na biomasę. Ale czy biomasa- w tym pellet i brykiet, tak naprawdę są opłacalne?

Rozważania należało by zacząć od tego czym w ogóle są pellety. Mówiąc najprościej pellety to brykiety lepszej jakości. Pellety wykonane są z trocin, które uprzednio są czyszczone z zanieczyszczeń. Po wyczyszczeniu są suszone, następnie znów nawilżane i pod wysokim ciśnieniem- wyższym niż w przypadku brykietów, przeciskane przez matryce formujące.

Ile w takim razie kosztuje kilogram pelletu? W sklepie dobry brykiet.pl za 950kg pelletu zapłacimy 850zł czyli jak łatwo obliczyć koszt kilograma tego paliwa to ok 0,88zł. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie wartość kaloryczna jednego kilograma pelletu to ok 19MJ lub inaczej mówiąc 5kWh. Zatem koszt wytworzenia 10kWh energii przy wykorzystaniu Pelletu to w przybliżeniu to 1,70zł.

A jak to wygląda w przypadku oleju opałowego? Litr oleju dostarcza tyle samo energii co 2 kg pelletu. W województwie mazowieckim litr oleju opałowego to koszt ok 3,07 zł. (dane z http://www.olej-opalowy.pl/?symbol=cena.html). Rachunek ekonomiczny jest prosty- ogrzewając dom pelletem oszczędzamy ok 45% na kilogramie biomasy.

Ale cena-chociaż bardzo przekonująca, nie jest jedyną zaletą pelletu- korzystając z takiej biomasy przyczyniamy się do jak najpełniejszego wykorzystania drewna. A co za tym idzie do ochrony lasów bo przecież trociny z którym wykonywany jest pellet to nic innego jak efekt uboczny obróbki drewna.

Nieprawdą jest, że opalanie domu pelletem jest uciążliwe. Na rynku mamy szeroki wybór kotłów opalanych biomasą z podajnikami, które same wedle potrzeb regulują ilość spalanego materiału.

W Polsce zainteresowanie takim sposobem ogrzewania domów rośnie z roku na rok. To bardzo pokrzepiające bo pokazuje, że świadomość ekologiczna naszych rodaków rośnie dzięki czemu możemy żyć w przyjemniejszym i przede wszystkim czystszym otoczeniu.